top of page

Giro: Hvězdy ho milují


První Grand Tour sezony, která dokáže své aktéry vždy něčím zaskočit. Na co je ale při Giru d´Italia vždy spoleh, je jeho úžasná atmosféra a fanoušci. Na tom se shodují snad všichni jeho vítězové i další aktéři. Po letošku možná s výjimkou Miguela Ángela Lópeze, kterého jeden z fanoušků (nechtěně) shodil z kola. Jinak si ale Corsa Rosa pochvalují legendy jako Bernad Hinault, Miguel Indurain. Skvělý vztah k italské cyklistice má také Eddy Merckx.


„Miluju Giro. Jeho vášeň i fanoušky.“ Bernard Hinault

Letošní 102. ročník Gira d´Italia zná svého vítěze. Možná jej dosud až tak dobře neznala široká veřejnost, ta cyklistická ale ví, že jeho jméno na Nekonečné trofeji není náhodou. A sám Richard Carapaz si to náramně užíval. „Mít své jméno na trofeji je něco úžasného,“ rozplýval se ekvádorský cyklista. „Před 21 dny mě nikdo neřadil mezi favority. Nikdo nevěřil, že bych to mohl dokázat. Být tady v růžovém je nádhera,“ prohlásil ve Veroně.

Jistě i on bude jednou v cyklistickém důchodu vzpomínat s láskou právě na italskou Grand Tour.


Stejně jako legendy tohoto sportu. „Giro je jedním ze závodů, které jsem během své kariéry nejvíc miloval a stále miluji tento závod, jeho vášeň a fanoušky. Giro d´Italia bylo, a vždycky bude, mezinárodní závod na vysoké úrovni, který chce každý vyhrát. Maglia Rosa je symbolický, historie sama o sobě. Je velmi ceněný a je fantastické pokusit se ho získat v každém závodním dni. Pro mě měl růžový dres stejný význam jako duhový dres mistra světa či žlutý trikot na Tour de France,“ prohlásil Bernard Hinault, někdejší francouzský cyklista, který Giro ovládl v letech 1980, 1982 a 1985.

Pětinásobný vítěz Corsa Rosa Eddy Merckx (1968, 1970, 1972, 1973, 1974) ocenil italskou cyklistiku celkově. „Považuji Itálii za svůj druhý domov, mám zde spoustu fanoušků. Italská cyklistika mi dala hodně. Mé první velké výhry byly v Itálii. Pak jsem přišel do italského týmu a tam jsem se toho spoustu naučil,“ vychvaloval muž, který rovněž pětkrát zvítězil na Tour de France.


A podobně o domovině Gira mluví i bývalý vynikající španělský závodník Miguel Indurain. „K Itálii jsem měl vždy opravdu speciální vztah.“ Dvojnásobný vítěz Corsa Rosa (1992, 1993) zavzpomínal i na svou nejlepší etapu.


„Giro? Skvělá cyklistická party.“ Miguel Indurain

„Bylo to v roce 1994 z Merana do Aprice, kdy jsem jel v úniku s Pantanim. Poté, co jsme vystoupali na Stelvio a Mortirolo, jsem dojel Marka na prvním stoupání na Aprico, ale na Santa Cristině jsem měl krizi. Pokoušel jsem se získat růžový dres, který měl Berzin. Vydal jsem ze sebe úplně všechno, protože jsem chtěl Giro vyhrát. Byla to intenzivní etapa s řadou jedinečných emocí, i přes to, že jsem nakonec na celkové vítězství nedosáhl. Tenhle závod je výjimečný právě tou vášní v každém dni, na každé cestě. Je to skvělá cyklistická party.“


Jednu takovou zcela výjimečnou vzpomínku má také loňský vítěz Gira Chris Froome. Šlo o 19. etapu, ve které útokem na Colle dele Finestre získal růžový dres a už v něm dojel až do cílového Říma.


„Při takovýchto závodech a dnech je třeba hodně plánování, hodně detailů: jídlo, dobrá strategie doplňování energie, strategie pro tým a kdo co má dělat. Tady jsme udělali přesně to, co jsme si předtím řekli a vyšlo to,“ vysvětloval britský závodník týmu Sky (dnes Ineos).


Své zkušenosti s Girem má ale také spousta Čechů. Pět etap na něm vyhrál Ján Svorada. „Dodnes mám k Giru velmi blízko. Tour má svou velikost, ale Giro je rodinnější, spontánnější a hezčí než Tour, kde je všechno na můj vkus až moc megalomanské.“


„Giro je spontánní, rodinné.“ Ján Svorada

Pětkrát se na italský třítýdenní etapák podíval jako závodník František Raboň, který o něm dnes říká: „Giro je vždycky tak nějak bláznivé. Já jsem ho ale měl vždycky rád už jako cyklista a teď se na něj vracím i jako fanoušek a moc si to užívám.“


Roman Kreuziger má na svém kontě čtyři účasti. „Tour je Tour, největší ze všech závodů. Ale atmosférou je Giro příjemnější.“


355 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page