top of page

Kreuziger, Sagan a Salač chtějí 1,5 metru při předjíždění cyklistů


Ročně přibližně tři tisíce zraněných cyklistů a ke čtyřem tisícovkám dopravních nehod s účastí cyklisty a motoristy. Slavní sportovci to chtějí změnit a připravují sérii osvětových videí a dalších aktivit.

Filip Salač a Roman Kreuziger

„Pojďme se vzájemně respektovat. Chceme dosáhnout toho, aby motoristé předjížděli cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru,” říká iniciátor projektu Roman Kreuziger, mnohonásobný účastník Tour de France. Připojili se k němu i motocyklový závodník Filip Salač a slovenská superstar Peter Sagan. Aktivitu podporují i Autoklub České republiky a dopravní policie.


„Ze statistik nehodovosti vyplývá, že nehody z důvodu nedostatečného bočního odstupu mezi motorovým vozidlem a cyklistou či nesprávného předjíždění, jsou ve většině zaviněny právě řidiči motorových vozidel. Cyklisté jsou zranitelnější než ostatní řidiči, definice předepsané vzdálenosti předjíždění může přispět ke zvýšení jejich bezpečnosti a zamezení krizových momentů, například když se cyklista vyhýbá překážce na vozovce,“ uvedl Jiří Zlý, ředitel Služby dopravní policie Policie ČR.

Riziko nehody se týká všech, je jedno, jestli trénujete na Tour nebo jedete pro rohlíky do večerky. Navíc většina cyklistů jsou i motoristé a naopak.

„Bezpečný odstup od předjížděného cyklisty je už v některých státech stanoven zákonným předpisem. Nejčastěji se jedná právě o 1,5 metru, například ve Francii nebo v Belgii. Tato vzdálenost bočního odstupu projíždějících vozidel vyplývá z řady zahraničních vědeckých výzkumů. Autoklub České republiky rozvíjí řadu aktivit v oblasti zvyšování bezpečnosti silničního provozu. Proto tento projekt vítáme, budeme ho podporovat a podílet se na informování veřejnosti,” řekl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.


„Nedostatečná vzdálenost při předjíždění je průšvih. Proto se zaměřujeme na 1,5 metru. Ve Španělsku na to mají zákon, velké téma je to po celé Evropě. Mám kolem sebe spoustu kamarádů, kteří měli kolizi s autem. Riziko nehody se týká všech, je jedno, jestli trénujete na Tour nebo jedete pro rohlíky do večerky. Navíc většina cyklistů jsou i motoristé a naopak,” vysvětlil Roman Kreuziger.


Trojnásobný mistr světa Peter Sagan volá po vzájemném respektu. „Jako profesionál najezdím desítky tisíc kilometrů ročně. Záleží mi na bezpečnosti nejenom mojí, ale i dalších cyklistů, ať je to kdokoliv. Když mě Roman oslovil, neváhal jsem ani minutu. Je důležité vzdělávat nejen řidiče, ale i cyklisty, aby dodržovali předpisy,” dodal Peter Sagan.


Podporu projektu vyslovil Filip Salač, účastník mistrovství světa silničních motocyklů. „Mohu potvrdit Romanovy zkušenosti ze Španělska, kde trávím v průběhu roku hodně času, že se tam bezpečná vzdálenost při předjíždění kola opravdu dodržuje, jako cyklista trénující fyzičku to znám na vlastní kůži. Určitě se jedná o dobrou věc, je potřeba zvyšovat ohleduplnost mezi všemi účastníky silničního provozu, ať jsou to chodci, cyklisté, motocyklisté, nebo řidiči automobilů. V zahraničí máme řadu dobrých příkladů, jak to může fungovat, tak se pojďme inspirovat,“ vyzval sedmnáctiletý talent našeho motorsportu.


Logo a grafickou identitu projektu připravuje Studio Najbrt. „Rádi tuhle aktivitu podpoříme. Na kole a autem jezdí skoro všichni, takže se to týká každého, i nás,“ říká Aleš Najbrt.


Osvětová a emočně působící videa se budou natáčet v průběhu zimních a jarních měsíců příštího roku. S jejich medializací se počítá od jarní cyklistické sezóny. Následovat bude prezentace problematiky i na vybraných závodech.

331 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page